Zasady wyboru karm gotowych dla psów i kotów
Nie zwracaj zbytniej uwagi na hasła reklamowo-marketingowe
Producenci mają swoje sposoby, abyśmy uznali, że produkowana przez nich karma jest zdrowa i bardziej wartościowa od karm produkowanych przez konkurencję, zanim jeszcze się jej dobrze przyjrzymy. Poczynając od umieszczania wizerunków „szczęśliwych” zwierząt, jedzących z wielką chęcią karmę, a kończąc na wypisaniu na opakowaniach zdrowych składników karmy wielkimi literami.
Popatrz na pierwsze pięć składników karmy w opisie
Wielu świadomych konsumentów rozumie już, że nie jest ważne, jaki slogan reklamowy jest umieszczony na opakowaniu, ale to, jakie składniki znajdą się w pierwszej „piątce” w składzie karmy.
Nadmiar węglowodanów w pierwszych pięciu pozycjach składu (np. ryż, owsianka, kasza) jest nie wskazana. Jest ich po prostu za dużo.
Uważaj na kukurydzę i pszenicę
Zboża, jak kukurydza i pszenica, to najpopularniejsze wypełniacze w suchych karmach. Są to jednak składniki kontrowersyjne.
Po pierwsze, są to popularne alergeny. Obecnie wiele psów zmaga się z alergiami, które powodują nie tylko swędzenie skóry i obniżenie ogólnej odporności, ale też negatywne zmiany w zachowaniu psa. Dlatego właśnie na problemy z nadmierną pobudliwością czy agresją psa często pomoże zmiana diety.
Po drugie, są to składniki niskowartościowe. Poza kalorycznością, niewiele wnoszą do karmy i lepiej byłoby zastosować zamiast nich składniki bardziej wartościowe.
Dokładnie obejrzyj granulki – krokiety
Producenci lubią kusić konsumentów nie tylko pięknie wyglądającym opakowaniem, ale również wyglądem samej karmy. Często spotkać można karmy o różnorodnych kształtach (serduszka, trójkąciki) i wielu kolorach, które mają wskazywać na dodatkowe walory karmy. Zielone kojarzą się nam z warzywami, brązowe z mięsem, czerwone z zawartością np. marchewki.
Generalnie jest tak, że im bardziej wymyślne kształty mają granulki, tym więcej musiały przejść obróbki technologicznej. O kolorze zwykle decydują dodatki barwników, które nie należą do zdrowych dodatków.
Pamiętajmy, że naszemu psu jest wszystko jedno jaki kształt i kolor mają chrupki. Mieląc mięso i produkty roślinne wchodzące w skład karmy, nie uzyskamy pastelowych kolorów. A najmniej przetworzona karma, nie będzie miała pięknych regularnych kształtów.
Nie kieruj się ceną
Nie chodzi o to, aby wybierać najtańsze karmy. Są karmy w rozsądnych przedziałach cenowych i są dobre. Ale jak wszędzie są granice; nie możemy oczekiwać, że kupimy dobrą karmę za kilka złotych za kilogram.
Nie oznacza to, że najdroższe produkty są najlepsze. Producenci droższych karm, chcą nam przekazać, że ta konkretna karma jest wysokiej jakości. Ale faktycznie tak być nie musi. Cena jest wykładnią jakości składników oraz agresywnej reklamy w telewizji czy czasopismach branżowych.
Reasumując, bardzo niska cena świadczy o kiepskiej jakości składników, natomiast wysoka może, ale nie musi odzwierciedlać pozycji w klasie karm premium.
Jakich składników unikać
Tych składników należy czytając opisy składu karm, unikać jak ognia:
- Sztuczne barwniki
- Produkty występujące pod bardzo ogólnymi określeniami w składzie, np. kurczak
- Substancje słodzące i dodatki smakowe
- Konserwanty, które mogą być rakotwórcze: BHA, BHT
Zapraszamy, w naszym gabinecie udzielimy Państwu szczegółowych porad dietetycznych.
Kontakt
Gabinet weterynaryjny Animal Service
ul. Skryta 9
62-064 Plewiska
Godziny otwarcia
- poniedziałek:16:30–20:00
- wtorek:16:30–20:00
- środa:9:00–12:00
- czwartek:16:30–20:00
- piątek:16:30–20:00
- sobota:10:00–12:00
- niedziela:nieczynne